OK1KHL - Homepage OK1KHL - Homepage ČRK
 Dnešní datum: 19. 06. 2024  
"Holice 2024": 23.–24. 8.             
   
  Hlavní nabídka
Hlavní stránka
Fotografická galerie
Zajímavé odkazy
Ankety
Download
Zasílání novinek
Internetové fórum OK1KHL

Kontakty na OK1KHL

  Rubriky

  FotoGalerie
CB 2006 - 11
Jirka OK5OK a prodejce firmy Elix
zobrazení: 5002
známka: 0

KV

Zpět ARRL DX Contest CW na Kamenci

Vydáno dne 28. 02. 2009 (7251 přečtení)

Petr OK1BOA rozebírá a opravuje rotátor
O uplynulém víkendu se z našeho střediska na Kamenci opět odvysílal jeden celosvětový závod.


Nejdříve ale bylo nutno postarat se o průjezdnost cesty ke středisku. Technické služby nám již ve středu protáhly cestu z Poběžovic až k motokrosovému depu. Byl jsem to tam ve čtvrtek zkontrolovat a byl jsem spokojen, jenže ! Ze čtvrtka na pátek v noci zase chumelilo a navíc foukal vítr. A tak se cesta ke středisku opět stala neprůjezdná. Tak nám zase Technické služby pomohly a s malým traktůrkem s radličkou nám to jejich pracovník dokonale zprůjezdnil. I parkoviště pro více aut nám upravil. Díky vám, Technické služby ! O příjemný pobyt účastníků víkendové akce na Kamenci se postaral Standa OK1SVF, který už od dopoledne topil ve středisku.

oprava rotátoru před ARRL DX CW - práce na stožáru oprava rotátoru před ARRL DX CW - práce na stožáru oprava rotátoru před ARRL DX CW - práce na stožáru

Navečer se sjeli operátoři Martin OK5MK, Petr OK1BOA a Libor OK1ALX. Přijeli mimo jiné na výroční členskou schůzi radioklubu OK1KHL Holice. Ale nejen kvůli tomu ...

Martin přijel, aby se zúčastnil ARRL DX Contestu, jeho CW části. Jde o 48 hodinový závod, kdy celý svět pracuje pouze se stanicemi z USA a Kanady. Martinovi se podařilo navázat 234 spojení na 80 m, 40m a 20 m pásmu. Celkově získal 51 246 bodu. Vzhledem k tomu, že Martin nezávodil, ale spíše testoval sám sebe a vysílací pracoviště pod volacím znakem OK5MK, tak je to celkem slušný výsledek. A také proto, že musel brát ohled na další dva členy klubu, pracující na Kamenci ... Jako perličku Martin uvedl skutečnost, že mu klíčování přes počítač nějak nechodilo dobře a tak že všechno odvysílal na ruční klíč. Vrátil se tak do dob, kdy počítač nebyl standardní výbavou radioamatérského pracoviště a všechno se muselo ručně odklíčovat a zapisovat na papír. A operátorů, kteří to dokáži, dnes už mnoho není.

Petr OK1BOA rozebírá a opravuje rotátor vnitřnosti opravovaného rotátoru

Petr a Libor nevyužili cesty do Holic jen k výroční členské schůzi. V sobotu provedli plánovanou výměnu rotátoru na stožáru s 5 prvkovou YAGI anténou na 20 m pásmo a 6 prvkovou OWA na 15m pásmo. Oba přijeli plně vybaveni na práci ve výškách. A tak pro ně nebylo problém jeden rotátor odmontovat a druhý namontovat. Zvláště když teplota se pohybovala kolem bodu mrazu. Museli však svou činnost koordinovat s Martinem, aby po dobu, co budou na stožáru, Martin nevysílal. Sice to vše vycházelo, ale ve svém důsledku to Martina omezovalo. U rotátoru bylo podezření, že nevydržel nápory větru. Naštěstí tomu tak nebylo a ozubená kolečka vydržela. Mimo rozpadající se vazelíny a oxidace nebyla nalezena žádná mechanická závada a po smontování byl rotátor opět funkční. Přelomil se pouze isolační úhelník, který drží potenciometr polohy. Takže oprava nebude tak problematická. Na příjezdové cestě a na parkovišti sníh už nebyl, cestičku ke stožáru si však chlapci museli proházet ručně.

Martin OK1FLM navazuje spojení v klubovně Martin OK1FLM navazuje spojení, s pohledem na deník

Všichni tři se v sobotu zúčastnili výroční členské schůze Radioklubu OK1KHL Holice. Domů odjížděli spokojeni, že vykonali kus záslužné práce a spojili potřebné s užitečným.

Sveta OK1VEYCelý článek |     
 

Zpět (klikni)

  Počasí Holice

  Webkamera

Holice - Kamenec - JO80AC

  Sponzoring
Finanční podpora
Město Holice

Pardubický kraj


Materiální podpora

Materiální podpora

Materiální podpora


  test antispamu
email: moc.lhk1ko@akcitsap
email: past@ok1khl.com

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.