OK1KHL - Homepage OK1KHL - Homepage ČRK
 Dnešní datum: 25. 04. 2024  
"Holice 2024": 23.–24. 8.             
   
  Hlavní nabídka
Hlavní stránka
Fotografická galerie
Zajímavé odkazy
Ankety
Download
Zasílání novinek
Internetové fórum OK1KHL

Kontakty na OK1KHL

  Rubriky

  FotoGalerie
Holice 2006 - 11
ředitel setkání David OK1DOG s členem amatérské speciální jednotky
zobrazení: 5467
známka: 0

KV

Zpět Expedice IOTA 2004 pod patronací OK1KHL (OL5T)

Vydáno dne 20. 11. 2004 (7396 přečtení)

I letos se nám podařilo zorganizovat expedici na IOTA Contest 2004. Tentokrát jsme si za cíl vybrali ostrov Brač, městečko Milna, kam jsme dostali pozvání od místního radioamatéra Mičo 9A2VQ.



Fotky pořízené v průběhu expedice si můžete prohlédnout ve Fotografické galerii

Po drobných problémech s přípravami, jsme sestavili 6ti členný tým ve složení Libor OK1ALX, Petr OK1BOA, Pepa OK1AXB, Ruda OK1TNM, Veronika a Zdeňka. Cestu jsme absolvovali samostatně, my (1ALX, 1BOA, Veronika) jsme vyrazili v sobotu brzo ráno do Holic, cestou jsme se zastavili v Třebechovicích pod Orebem pro přívěs. V Holicích jsme naložili vše potřebné a odpoledne vyrazili směr Městečko Trnávka, kde jsme se zastavili u Petra OK1DOF, kde jsme nabrali poslední komponenty vybavení. Kolem půl deváté večer jsme vyjeli přes Brno směr Mikulov, kde jsme překročili hranice.

Cesta ubíhala bez problémů, s Petrem BOA jsme se střídali v řízení a kolem dvanácté hodiny jsme dorazili do Splitu. Cestu k přístavišti s trajekty jsme našli bez nejmenších problémů. Zjistili jsme, ze ve 12:45 odjíždí trajekt, takže jsme neváhali, koupili palubní lístky a nalodili se. Po necelé hodině plavby jsme dorazili do Supetaru na ostrově Brač.

Čekala nás asi 40km dlouhá cesta ze Supetaru do Milna. Cestou jsme se pokoušeli navázat spojení s Mičem 9A2VQ. To se nakonec podařilo, domluvili jsme potřebné a na kraji města jsme na něj počkali. Když si pro nás přijel, domluvili jsme se, že pojedeme napřed odstavit a vyložit přívěs a potom se pojedeme ubytovat. Přijeli jsme do bývalého vojenského areálu, které se mělo stát naším působištěm na zhruba týden a především na závod. Vyložili jsme přívěs a vydali se ubytovat. Dojeli jsme k pěknému domu, zaparkovali a když jsme vstoupili do jeho útrob, byli jsme nadšeni. Apartmán byl opravdu výborně vybaven, okny byl výhled do přístavu a z obrovské terasy byl výhled ještě hezčí. Vybalili jsme zbytek věcí a v podvečer jsme se poprvé spojili s druhou partou (OK1AXB, OK1TNM, Zdeňka) přes místní převaděč. Zjistili jsme, že jsou již ve Splitu a že čekají na poslední trajekt. Domluvili jsme se, že se sejdeme na "vysílací kótě" a vydali jsme se tam čekat. Po jejich příjezdu na ostrov se ohlásili a my jim pomohli s hledáním cesty k nám. Vyložili jsme jejich část vybavení a dovedli je k apartmánu. Tím byl první den v 9A ukončen. Ráno jsme se (jak jinak) vydali "nahoru" (tak jsme říkali vysílacímu "středisku"), abychom mohli začít s výstavbou "anténní farmy" a všeho potřebného okolo, včetně počítačů, sítě ať už elektrické nebo počítačové aj. Během pondělka až středy jsme tedy dávali dohromady vše potřebné pro závod, testovali, vysílali apod. Během stavění antén jsme však neměli žádné problémy a nic nám nespadlo. Jenom jsme se potýkali s místními včelami a vosami (jedna mě bodla do palce u nohy .

Ve čtvrtek jsme byli pozváni na výlet malou rybářskou loďkou na nedaleké ostrovy, kde jsme se pokusili o navázání potřebných počtů spojení pro splnění Diplomu IOCA. Jako vybavení jsme sebou měli Kenwooda TS-570D, drátovou anténu Windom a strašně velký a těžký akumulátor. Při první zastávce na ostrově Mrduja jsme i zdravě poobědvali. Při druhé na ostrově Šolta už jsme jen splnili daný úkol a při setmění jsme se vydali zpět do města, vrátili jsme se už po tmě.

V pátek ráno jsme se vydali "nahoru" doladit poslední mouchy, připravit vše potřebné, aby nás už nic nepřekvapilo a také se vysílalo o 106. Celou dobu jsme ale měli problémy s připojením do sítě PACKET RADIA. Na místní chorvatské NÓDy jsme měli zastíněno pohořím a jediný dostupný NÓD z Itálie se během dne houpal signálem od 0 až po 9 S. Takže s připojením do DX clusteru to bylo špatné, ale vesměs chodilo.

V sobotu ráno jsme již jeli dodělat poslední přípravy, upravit sezení - instalovat polštáře, upravit vysílací pracoviště pro pohodlné vysílání, připravit termosky s nápoji a další nezbytné drobnosti.

Když začal již očekávaný začátek závodu, začalo se jako o život, jenomže co čert nechtěl, začali první problémy s logem. Nechtělo se mu korektně předávat pořadové číslo spojení mezi pracovišti. Laborovali jsme s tímto problémem skoro čtyři hodiny. Kolem šesté už zase bylo vše připraveno, takže se začalo od začátku! S drobnými odchylkami už vše běželo jak mělo. Dalším problémem se ukázal být packet. Mezi Chorvatskem a Itálií byla totiž zřejmě bouře, která zamezila spojení na cca 300km. Takže jsme byli více jak polovinu závodu bez DX clusteru. Nakonec jsme ale závod doválčili až do konce.

Po skončení závodu a odskočení na oběd jsme se jako obvykle dali do "destrukce" antén a všeho ostatního. Při pokládání stožáru s tribanderem A4S nám všem trochu zatrnulo, protože se nám v jedné z posledních fází vymknul z kontroly a nebýt pohotového zákroku Pepy OK1AXB a přítomnosti malé palmy, tak to dopadlo kdoví jak, naštěstí je konstrukce tohoto tribanderu natolik odolná, že to nijak neodnesl a však Pepa si určitě drbe záda ještě teď. V podvečer jsme měli prakticky vše složené a zabalené, připravené na cestu domů.

Ráno jsme vyrazili na výlet. Cílem cesty byla oblíbená a prý nejhezčí ostrovní pláž Bol, cestou jsme se ještě zastavili na nejvyšší hoře ostrova - Vidova Gora (797m n.m.). Z hory byl opravdu skvostný výhled. Na vrcholu také měli svoji základnu místní radioamatéři (9A4W). Udělali jsme fotodokumentaci a vyrazili na již zmíněnou pláž. Mimochodem z Vidovy Gory byl na ni nádherný pohled, byla tam jako na dlani.

V Bolu jsme to chvíli hledali, ale nakonec jsme byli úspěšní a po krátkém vyžití u moře jsme se vydali na cestu zpět, abychom ještě naložili věci a mohli brzo ráno vyrazit trajektem z ostrova.

Cestou nás zastihla mírná bouřka a malá průtrž mračen, ale bylo to příjemné osvěžení po parných dnech. Dorazili jsme zpět do našeho městečka a vyrazili naposledy "nahoru", abychom vše naložili do přívěsu a připravili tak na ráno. Po návratu do apartmánu jsme si všichni sbalili "svých pár švestek" a šli do hajan.

Ráno jsme vstávali kolem třetí hodiny ranní, abychom se vypravili a dorazili kolem půl páté do Supetaru, odkud odjížděl ranní trajekt do Splitu. Cesta probíhala v poklidu a do Mikulova jsme dorazili v podvečer, kolem dvacáté hodiny. Zde jsme se rozdělili. Pepa 1AXB, Ruda 1TNM a Zdenka jeli rovnou do Prahy a my (Libor 1ALX, Petr 1BOA a Veronika) přes Boskovice (kde jsme přespali do druhého dne), Městečko Trnávka směr Holice. Zde jsme vyložili vybavení a po navrácení přívěsu se vydali k domovu.

Myslím, že se expedice vydařila a že jsme si užili své dovolené s příjemným závoděním i koupáním a se slunečními paprsky.

Závěrem bych rád poděkoval těm, kteří se jakkoliv podíleli na expedici: Milanovi OK1DJG a firmě Allamat, Svetovi OK1VEY a holickému radioklubu, Českému radioklubu, Petrovi OK1DOF a především Mičemu 9A2VQ, který nám připravil místní podmínky na velmi dobré úrovni.

Libor Augustin OK1ALX

Účastníci:
OK1ALX, OK1AXB, OK1BOA, OK1TNM, Veronika, Zdeňka

Vybavení:
Ant: 1 x tribander ECO, 1 x tribander A4S, 2 x dipól 40m, 2 x dipól 80m, 1 x 40m otočný dipól (ECO), 1 x 9el.Yagi 2m
Trx: 2 x Icom IC-756, 1 x Kenwood TS-570 (záloha), 1 x Icom IC-706 (packet radio)
PA: 1 x ACOM 2000, 1 x SB220

Volací znak expedice: 9A1CFN
Zvolená kategorie: MM - 1x RUN pracoviště, 1x MULTI pracoviště
Logovací program: Yplog

Fotky pořízené v průběhu expedice si můžete prohlédnout ve Fotografické galerii



Celý článek |     
 

Zpět (klikni)

  Počasí Holice

  Webkamera

Holice - Kamenec - JO80AC

  Sponzoring
Finanční podpora
Město Holice

Pardubický kraj


Materiální podpora

Materiální podpora

Materiální podpora


  test antispamu
email: moc.lhk1ko@akcitsap
email: past@ok1khl.com

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.