OK1KHL - Homepage OK1KHL - Homepage ČRK
 Dnešní datum: 19. 04. 2024  
"Holice 2024": 23.–24. 8.             
   
  Hlavní nabídka
Hlavní stránka
Fotografická galerie
Zajímavé odkazy
Ankety
Download
Zasílání novinek
Internetové fórum OK1KHL

Kontakty na OK1KHL

  Rubriky

  FotoGalerie
Holice 2014 - 4
areál setkání
zobrazení: 3027
známka: 0

Fridrichshafen

Zpět Friedrichshafen a Zeppelin

Vydáno dne 16. 07. 2008 (7360 přečtení)

Friedrichshafen 2008 - HAM FEST Po vystavění naší základny na Setkání radioamatérů do Friedrichshafenu 2008 a instalaci reprezentačního stánku Českého radioklubu ve výstavní hale je součástí programu výpravy i část odpočinková. Letos se výprava rozdělila na dvě skupiny, z nichž jedna navštívila Meersburg a okolní pobřeží a druhá se vydala navštívit Muzeum Zeppelin, které sídlí v samém centu města Friedrichshafen a jeho expozice je věnována slavnému konstruktéru, vizionáři, průkopníku letecké technologie a zakladateli podniku hraběti Ferdinandu von Zeppelin.


V roce 170. výročí od jeho narození (1838 - 1917) je připravována nová expozice, která však bude otevřena až v průběhu letních měsíců. I tak však bylo k vidění mnoho artefaktů z bohaté historie, která byla zahájena dne 2. července 1900 kolem 20. hodiny, kdy se vznesla nad Bodamským jezerem, v blízkosti Friedrichshafenu, první vzducholoď Zeppelin: LZ1. Pak následovala dlouhá řada úspěšných i katastrofických epizod v historii vzdušného létání lodí Zeppelin. V letech 1900 až 1938 vyrobila společnost Zeppelin Luftschiffbau GmbH celkem 119 vzducholodí. Všechny podle konstrukčního principu, který vyvinul hrabě Zeppelin a jeho spolupracovníci: Tuhá žebra s vnitřními nosnými plynovými buňkami a vnějším pláštěm. Všude obdivovaní šedí obři kroužili kolem zeměkoule, létali přes Antarktidu a objevovali oblasti našÍ země, do kterých předtím nevkročil člověk, nebo je přelétali. Bohužel se lodi Zeppelin velmi aktivně podílely i na válečných akcích první světové války. Zdálo se, že neštěstí nad Lakehurstem, při kterém 6. května 1937 shořel LZ129 "Hindenburg", na dlouhou dobu přerušilo všechny naděje na další rozvoj. Druhá světová VÁLKA její historii ukončila, kdy byla dána přednost rychlejším letadlům, poslední vyrobený kus LZ130 byl sešrotován a další připravené projekty na stavbu LZ131 LZ132 se již neuskutečnily. V roce 1944 byl závod ve Friedrichshafenu těžce poškozen leteckými nálety, po skončení války zakazovaly spojenecké právní předpisy pokračování aktivit v oblasti letectví. Expozice muzea poskytuje ke studiu velké množství zachovalých historických fragmentů i audiovizuálních panelů. Pro nedostatek času jsme však vše bohužel absolvovali „letem světem“…

V roce 1950 byl založen nástupnický podnik společnosti Luftschiffbau Zeppelin GmbH - Metallwerk Friedrichshafen GmbH. O čtyři roky později získal podnik exkluzivní práva na prodej a servis strojů na přesun zeminy Caterpillar po celé Spolkové republice Německo. Caterpillar byl tou dobou již největším výrobcem stavebních strojů ve světě. Pozoruhodný průkopnický počin provedl Zeppelin vybudováním celoplošné sítě prodejen v Západním Německu. Servisní vozidla Zeppelin na počátku 70tých let: Dokonale vybavená servisní vozidla byla vždy zárukou, že se zákazníkům firmy Zeppelin dostane rychlé pomoci. Nedaleko od Výstaviště ve Friedrichshafenu jsme však mohli po celou dobu pobytu pozorovat vzlety lodi nové generace: Zeppelin NT, která slouží jako turistická atrakce pro zájemce o „balónové létání“.

Druhá světová válka přerušila vývojovou řadu vzducholodí typu LZ a po její ukončení se však stavěly pouze malé nevyztužené typy vzducholodí (bimpy), vlastně jen protáhlé balony s motory a kormidly. Zhruba sto let po pokusném letu LZ1 absolvoval první Zeppelin nové generace úspěšně své první zkušební lety. Zeppelin NT se plní nehořlavým héliem a vsadil na zcela novou technologii lehké konstrukce, jeho počítačem řízené, výkyvné pohonné agregáty umožňují velmi přesné letecké manévrování, kokpit je vybaven nejmodernější ovládací elektronikou. Vzducholoď může startovat svisle jako helikoptéra a také velmi přesně přistát.S maximální dobou letu 24 hodin otevírá jedinečné možnosti pro turismus, reklamu, ale také pro vědu a výzkum - jako vznášející se pozorovací platforma nebo reléová stanice Zeppelin NT je první lodí, která má opět tuhou kostru. Díky tomu také může být největším plavidlem tohoto typu na světě. Kostra Zeppelinu NT je uspořádána jinak, než tomu bylo u jeho slavných předchůdců. Tam žebra s podélníky potažená speciální tkaninou vytvářela tvar lodi a vaky s nosným plynem byly uvnitř. Zde však trojúhelníková žebra nesou tři podélné výztuhy a to vše je ukryto uvnitř obalu, jehož vnější tvar udržuje tlak nosného plynu. Hrabě Zeppelin by asi takovéto řešení příliš neocenil, hybridní konstrukce však dovoluje spojit některé výhody blimpu (malé rozměry a hmotnost) s přednostmi skutečných zepelínů... . Klidné a ekonomické létání a překvapivá schopnost manévrování, jedinečný Zeppelin NT.

7.7.2008.

Mirek Gola OK2UGS
Sveta Majce OK1VEY



Celý článek |     
 

Zpět (klikni)

  Počasí Holice

  Webkamera

Holice - Kamenec - JO80AC

  Sponzoring
Finanční podpora
Město Holice

Pardubický kraj


Materiální podpora

Materiální podpora

Materiální podpora


  test antispamu
email: moc.lhk1ko@akcitsap
email: past@ok1khl.com

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.